ďťż Holidays in Poland Zamek Dersława - Zamek Dersława: Busko-Zdrój
close
travel poland


Zamek Dersława

Zamek Dersława - Zamek DersławaZamek Dersława - Zamek DersławaZamek Dersława - Zamek DersławaZamek Dersława - Zamek DersławaZamek Dersława - Zamek Dersława

Phone and address data
Locality: Busko-Zdrój,
Street: Mickiewicza , nr 18
e-mail: derslaw@busko.com.pl
Website: http://www.derslaw.busko.com.pl
Phone number: +48 41 378 85 47

Information
Naszym miłym Gościom oferujemy: kawiarnię w zabytkowych lochach zamczyska, kawiarnię letnią przed zamkiem, z widokiem na buskie corso, wypożyczalnię rowerów, miłą, profesjonalną obsługę ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Ponieważ każda willa posiadała imię , toteż Leon Sulimierski po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku zastanawiał się nad doborem nazwy pasującej do jego budowli. Razem ze swym bratem dr Antonim -naczelnym lekarzem uzdrowiska, postanowili w 8O. rocznicę powstania uzdrowiska , nazwać pensjonat imieniem pierwszego właściciela Buska - rycerza Dersława. Wykorzystano fakt,że na początku XIX wieku wydobyto z gruzów tablicę z epitafium, którą wmurowano nad wejściem do byłego klasztoru. Z tablicy tej wiadomo,że Dersław był właścicielem Chotla(obecnie Chotla Czerwonego) oraz wojewodą sandomierskim. Dersław sprowadził do Buska zakon premonstrantensów (norbertanek) i nadał klasztorowi miejscowe dobra (tereny obecnego uzdrowiska Busko). Dersław zmarł w 1241 r., kiedy Busko było jeszcze osadą. Prawa miejskie nadał Busku dopiero książę krakowski Leszek Czarny w 1287 r. I tak pensjonat otrzymał nazwę: "Willa Dersław". W 1919 r. zamówiono w Kielcach w prywatnym Zakładzie Odlewniczym statuę rycerza. Wykonany odlew ustawiono nad wejściem do budynku. Do wybuchu II wojny światowej "Zamek Dersława"był prywatnym pensjonatem dla kuracjuszy, którzy leczyli się w buskim uzdrowisku. W latach okupacji hitlerowskiej, pensjonat został uznany jako "Nur fur Deutsche", i zmieniono nazwę na willa "Zumritter ", czyli willa "Pod rycerzem". W latach 194O-1944 zakwaterowano w niej orkiestrę symfoniczną i utworzono hotel dla artystek, które przjeżdżały do Buska na występy dla żołnierzy niemieckich. Po zakończeniu wojny w willi "Dersław" było biuro Państwowego Ośrodka Maszynowego, a następnie Gabinet Rentgenologiczny. Od 1950 r.budynek został zaliczony do budynków kwaterunkowych. W latach 1999 - 2003 nowi właściciele przeprowadzili kapitalny remont i restaurację budynku oraz otoczenia. "Zamek Dersława" prezentuje się wspaniale i jest on perłą architektoniczną buskiego corso.

 • Can take up to 30 people.

  Attractions:

  Within 1 km radius You will find:
  Busko-Zdrój to uzdrowisko, które z natury rzeczy leczy, inaczej niż uzdrowiska nadmorskie, a nawet wiele górskich, które pełnią głównie funkcje rekreacyjnie, a na drugim miejscu lecznicze. Rolę rekreacyjną wypełnia Busko-Zdrój nie tylko w oparciu o własne zaplecze, ale i bogate możliwości Ponidzia, w dorzeczu Wisły i Nidy /15-20 km/ , oraz Góry Świętokrzyskie /40-50 km/. Dogodne połączenia drogowe- Kraków 90 km, Kielce 50 km, i Tarnów 70 km, to bogate zaplecze kulturalne. Potrzeby sportowe można realizować na zalewie w Radzanowie /3 km/, zbiornik wodny przygotowany do uprawiania sportów wodnych, a także kąpielisko w Gackach /10 km/. Sanatoria posiadają ogólno dostępne baseny kryte, oraz na terenie Parku Zdrojowego znajduje się ogólno dostępny basen odkryty. Wypoczynek i rekreację zapewniają również kwatery prywatne typu pensjonatowego o zróżnicowanym standardzie i cenie, oraz kwatery agroturystyczne, przystosowane do przyjmowania rodzin z dziećmi. Zazwyczaj gospodarze zapewniają dogodny dojazd na zabiegi.


  The standard equipment of rooms:
  - TV-set - Table - Chairs - Bathroom


  The standard equipment of bathrooms:
  - shower - toilet

  We can speak:
  - English


  Prices:
  24 hours for one adult person without board 7.2 GBP

  Home:Home:Home:Home:Home european vacation: Poland